بندر نوشهر

بندر نوشهر

شهر بندری نوشهر با قدمت بسیار زیادی که دارد و سواحل شنی و ماسه ای زیبایی که دارد و همچنین نزدیکی دریا و جنگل این شهر ، سبب شده هر ساله تعداد بسیار زیادی از گردشگران را به سوی خودش جذب کند.  دریای خزر که در نقشه‌های جهان به “کاسپین” (CASPIAN) معروف است با وسعتی حدود ۳۸۶۴۰۰ کیلومتر مربع به همراه دریاهای آرال، مدیترانه، سیاه و پارس، باقیماندة دریای بزرگ “تیتیوس” می‌باشد. که ساحل نوشهر و مازندران و گیلان قسمتی از آن می باشد

قابل ذکر و یادآوری است که این دریا بعنوان بزرگترین دریاچه جهان و سومین منبع ذخایر نفت و گاز دنیا از شمال به روسیه، از جنوب به ایران، از غرب به آذربایجان و از شرق به ترکمنستان و قزاقستان محدود می‌شود. دریای خزرکه ۸۰ درصد آب ورودی آن به وسیله رود ولگا تأمین می‌گردد از طریق کانال «ولگادن» به دریای سیاه و از طریق کانال «ولگا بالت» به دریای بالتیک متصل می شود. گونه های دریایی خاصی در این دریاچه وجود دارند و وصل نبود به هییچ دریا و اقیانویس سبب شد به آن اسم دریاچه بدهند

عمق دریای خزر در نواحی شمالی در محدوده کشور روسیه ۱۶ متر و عمیق‌ترین نقطه آن در نواحی جنوب و جنوب غربی در محدوده کشور ایران به۱۰۲۵ متر می‌رسد. طول دریای خزر حدود ۱۲۰۴ کیلومتر و عرض متوسط آن بین ۲۲۰ تا ۵۵۰ کیلومتر است همچنین طول خط ساحلی دریای خزر حدود ۷۰۰۰ کیلومتر است که ۱۰۰۰ کیلومتر آن از آستارا تا رود اترک جزء سواحل ایران می باشد.

هیرکان، تبرستان، مازندران،گرگان، قزوین، گیلان، آبسکون، دیلمستان، خراسان و …از جمله مهمترین نام های تاریخی دریای خزر می باشد. ارزش زمین نوشهر به واسطه این نزدیکی دریا و جنگل بسیار رشد داشته و دارد

معرفی بندر نوشهر

بندر نوشهر طی سال های ۱۳۱۸-۱۳۰۹ توسط دو شرکت هلندی و بلژیکی احداث و در سال ۱۳۱۹ با ورود نخستین کشتی تجاری حامل قطعات و ماشین‌آلات کارخانه ذوب آهن کرج راه اندازی گردید.

این بندر درحال حاضر با مساحت ۸۰ هکتار و دارا بودن ۱۱ پست اسکله تجاری و خدماتی و تجهیزات مناسب خشکی و دریایی از موقعیت مناسبی در بین بنادر شمالی کشور برخوردار است و شرایط برای ورود و پهلو دهی کشتی های تجاری با ظرفیت بالغ بر ۶۵۰۰ تن در این بندر فراهم می باشد.

با تصویب مجلس شورای اسلامی از اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ بندرنوشهر به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل و امکان بهره مندی بازرگانان و سرمایه گذاران بخش خصوصی از مزایا و تسهیلات ناشی از قانون مناطق ویژه اقتصادی فراهم گردیده است.

البته این طرح هنوز عملیاتی نشده و بین بندر نوشهر و بندر امیرآباد جدالی برقرار است تا هر کدام سعی دارند شهر خود را منطقه ویژه اقتصادی قرار دهند تا از این فرصت برای رشد اقتصاد شهرشون استفاده کنند.

✅ اینستاگرام :

 

https://www.instagram.com/amlakpourvali

 

 

پورولی …………………………………………….. ۰۹۱۱۴۷۶۸۸۶۲

 

برچسب ها