نوشهر کجاست

شهر نوشهر کجاست

زمین های نوشهر چه قیمتی دارند؟ ویلاسازی در نوشهر !! گردشگری نوشهر !! مناطق دیدنی نوشهر

در جواب این سوالات باید به این موضوعات پرداخت که نوشهر یکی از شهرهای استان مازندران ایران است. شهر نوشهر مرکز شهرستان نوشهر در استان مازندران است. جمعیت این شهر بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۴1٬۵۷0 نفر بوده‌است.

تاریخچه نوشهر

از قدیمی‌ترین نام نوشهر سنگ تجن می‌باشد. نوشهر یک شهر تاریخی با تاریخچه بسیار بزرگ می باشد آغاز شکل گیری نوشهر از روستای گردکل و منطقه شهر پشت بوده است که در مجاورت رودخانه گردکل در شمال مسیر راه سرتاسری کناره قرار داشته است. در زمان قاجار به لحاظ نزدیک بودن این روستا به دریا و مناسب بودن ساحل آن جهت پهلوگیری شناورهای تجاری مورد توجه شخصی بنام خاچیک قرار گرفت. و این منطقه محل مناسبی برای مبادله و حمل و نقل کالا میان ایران و روسیه شوروی و سبب رونق فعالیتهای مختلف اقتصادی گردید.

پس از مدت زمانی مورد توجه حبیب اله خان سردار خلعتبری تنکابنی (پدر سپهسالاراعظم تنکابنی؛ درآن زمان نوشهربامحوریت کجورقسمتی ازتنکابن محسوب می‌شد.) قرار گرفت که بجهت آغاز فعالیت‌های عمرانی به حبیب آباد معروف شد سپس به دهنو و در سال ۱۳۱۸ هجری شمسی و در زمان پهلوی اول با ایجاد بندر نوشهر و یک سلسله اقدامات عمرانی با هویت شهری در کنار بافت روستائی به نوشهر تغییر نام یافت.

بنابراین علل عمده استقرار و پیدایش شهر نوشهر در این منطقه را می‌توان وجود رودخانه‌های متعدّد، نزدیکی آن به دریا، کوتاه بودن فاصله‌اش به تهران و موقعیت مناسب ساحل آن برای پهلوگیری شناورهای تجاری و حاصلخیزی اراضی اطرافش دانست .. یکی از روستاهای توریست پذیر در این شهرستان روستای شوفسکاج است.
موقعیت جغرافیایی

جاذبه های گردشگری نوشهر کجاست

نوشهر در طول جغرافیایی ۵۱٫۳۰ درجه شمالی و ۳۶٫۳۹ درجه شرقی فرار دارد. شهرستان نوشهر از شمال به دریای خزر، از جنوب به رشته کوههای البرز، از شرق به شهرستان نور و از غرب به شهرستان چالوس متصل است. ارتفاع آن از سطح دریا ۲٫۹− متر است. نوشهر دارای دو بخش مرکزی و کجور است.
جاذبه‌های طبیعی

پارک جنگلی سیسنگان
رودخانه خیرود – ماشلک – گردکل – کورکورسر- وبسیاری رودخانه‌های کوچک و بزرگ دیگر
جنگل سی سنگان
آبشار چلندر

بندپی نوشهر

بام نوشهر

نوشهر تپه

جنگل نجارده

روستای زیبای حیرت

آثار تاریخی و مناطق دیدنی تفریحی

پلاژ شهرداری نوشهر با نام منطقه تفریحی و توریستی سیترا
بازار روز نوشهر که شرایط خاص بنایی آن و همچنین بازار ماهی فروشان و نحوه فروش ماهی به سبک چوب زدن که در این بازار انجام می‌شود

و همچنین پیست کارتینگ، خیابان فرودگاه، باغ نوید …

چشمه گردو چشمه گردو نام چشمه زلال با آب فراوان می‌باشد که در فاصله پنج کیلومتری نوشهر در استان مازندران در محلی به نام روستای سنگ تجن (قدیمی‌ترین نام شهرستان نوشهر) واقع شده است. این چشمه پرآب‌ترین چشمه در منطقه غربی استان مازندران می‌باشد و به دلیل مناظر زیبای اطراف آن همه ساله پذیرای مسافران زیادی از اقصا نقاط کشور به این منطقه می‌باشد. این چشمه آب شرب دو شهرستان نوشهر و چالوس و روستاهای اطراف را تامین می‌کند.
قلعه ملک کیومرث
حمام کندلوس
آرامگاه درویش امیر
امامزاده نوح ع
آرامگاه امامزاده سید علی کیا سلطان
دزد قلعه
اماممزاده محمد طاهر
روستای حیرت
غارچلک
دیو چشمه
خضر نبی: نوشهر روستا کجور با فاصله ۷۰ کلیومتر از نوشهر (طبیعی و دیدنی) شوسه وخاکی
سوته قلعه کجور: روستای کجور کیلومتر ۷۰ نوشهر به کجور (بنای تاریخی)
آرامگاه امامزاده سید محمد کیا سلطان درسر جار اویل
قلعه سپرز (اسپیروز) در اویل کجور
پارک جنگلی سی سنگان

حمل و نقل

بندر نوشهر

بندر نوشهر یکی از مهمترین بنادر اقتصادی و تجاری ایران است که سالانه حجم زیادی کالا از طریق این بندر مبادله می‌شود. این بندر نزدیکترین بندر به پایتخت ایران (تهران) است و مجهز به خطوط هوایی است. فاصله این بندر تا تهران ۲۰۰ کیلومتر است. بهتره بپرسیم نوشهر کجاست و کجای مازندران قرار دارد.

فرودگاه نوشهر

فرودگاه نوشهر در سال ۱۳۳۲ بصورت یک باند خاکی ساخته شده و در سال ۱۳۶۲ ترمینال جدید در آن افتتاح شد، مساحت این فرودگاه ۵۸ هکتار است و با باندی به طول ۲۱۵۰ متر قابلیت پذیرش هواپیماهای متوسط پیکر را داراست. در حال حاضر فرودگاه نوشهر دارای پروازهای هفتگی (سه شنبه، پنج شنبه و جمعه) به تهران، بندرعباس و مشهد می‌باشد.

در کل باید توجه داشت که شهر نوشهر از زیباترین شهر های استان مازندران می باشد و از معدود شهرهای ساحلی کشور می باشد که فاصله دریا و جنگل به کمتر از دو کیلومتر می رسد و خود شهر نوشهر بدلیل همجواری با چالوس و جاده کندوان و نزدیکی به پایتخت مورد توجه تهرانی ها می باشد

 

 

برچسب ها